Our product range includes a wide range of 5 ton monorail hoist, 2 ton monorail hoist, 1 ton monorail hoist, 7.5 ton monorail hoist, 10 ton monorail hoist and 3 ton monorail hoist.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 Ton |
| Hoist Type | Wire Rope |
| Beam Size | 100 mm |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Curve Capability | Straight Only |
| Control Type | Pendant |
| Duty Class | M4 |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
5 Ton Monorail Hoist is a type of lifting device designed to move loads along a single, fixed track or beam, typically in a horizontal direction. It is commonly used in manufacturing, warehousing, and assembly lines to provide flexible and efficient load transportation within a designated area.
Note:
₹ 90001 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Hoist Type | Wire Rope |
| Beam Size | 100 mm |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Curve Capability | Straight Only |
| Control Type | Pendant |
| Duty Class | M4 |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
2 Ton Monorail Hoist is a type of lifting device designed to move loads along a single, fixed track or beam, typically in a horizontal direction. It is commonly used in manufacturing, warehousing, and assembly lines to provide flexible and efficient load transportation within a designated area.
Note:
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1 Ton |
| Hoist Type | Wire Rope |
| Beam Size | 100 mm |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Curve Capability | Straight Only |
| Control Type | Pendant |
| Duty Class | M4 |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
1 Ton Monorail Hoist is a type of lifting device designed to move loads along a single, fixed track or beam, typically in a horizontal direction. It is commonly used in manufacturing, warehousing, and assembly lines to provide flexible and efficient load transportation within a designated area.
Note:
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 7.5 Ton |
| Hoist Type | Wire Rope |
| Beam Size | 100 mm |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Curve Capability | Straight Only |
| Control Type | Pendant |
| Duty Class | M4 |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
7.5 Ton Monorail Hoist is a type of lifting device designed to move loads along a single, fixed track or beam, typically in a horizontal direction. It is commonly used in manufacturing, warehousing, and assembly lines to provide flexible and efficient load transportation within a designated area.
Note:
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 10 ton |
| Hoist Type | Chain |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Mox |
10 Ton Monorail Hoist is a type of lifting device designed to move loads along a single, fixed track or beam, typically in a horizontal direction. It is commonly used in manufacturing, warehousing, and assembly lines to provide flexible and efficient load transportation within a designated area.
Note:
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3 ton |
| Hoist Type | Electric |
| Beam Size | 125 mm |
| Travel Speed | 5 m/min |
| Suspension Type | Electric Trolley |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Mox |
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India