Pioneers in the industry, we offer 10 ton single girder goliath crane, 2 ton heavy duty double girder goliath crane, 5 ton double girder goliath crane and eot double girder crane from India.
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Span | 10 m |
| Lift Height | 9 m |
| Crane Type | Single Girder |
| Duty Class | Class II |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Brand Name | Mox |
₹ 1850000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 8 m |
| Crane Class | Class III (M3) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Double Girder |
| Control Type | Cabin Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2250000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 8 m |
| Crane Class | Class III (M3) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Double Girder |
| Control Type | Cabin Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Span | 10 m |
| Lift Height | 6 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Span Length | 15 m |
| Lifting Height | 6 m |
| Brand Name | Mox |
An EOT (Electric Overhead Traveling) Double Girder Crane is a type of crane commonly used in industries for material handling. It features two parallel girders that span the width of the building or workshop, providing support for the hoist. This crane type is particularly suitable for lifting and transporting heavy loads across long distances and is highly customizable based on load capacity and operational requirements.
Key Features:Double Girder Design:
Electric Hoist:
Traveling Mechanism:
Load Capacity:
Bridge and Trolley System:
Control System:
Safety Features:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India