Offering you a complete choice of products which include 16mm electric wire rope hoist, 4mm electric wire rope hoist, 14mm electric wire rope hoist, 10mm electric wire rope hoist, 12mm electric wire rope hoist and 6mm electric wire rope hoist.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
16mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 4mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
4mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
₹ 365000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 14 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
14mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7.5 ton |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
10mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
12mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 ton |
| Phase | Single Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 6 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 5 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
6mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
₹ 110001 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 ton |
| Phase | Single Phase |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lifting Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
8mm Electric Wire Rope Hoist is a versatile lifting device used to lift and move heavy loads vertically and horizontally within industrial settings. It uses a wire rope wound around a drum or a wheel, powered electrically, to handle loads efficiently and safely.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India