We are a leading Manufacturer of 15 ton single beam eot crane, 3 ton single beam eot crane, 5 ton single beam eot crane, 7.5 ton single beam eot crane, 2 ton single beam eot crane and 10 ton single beam eot crane from Ahmedabad, India.
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 9 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 5 m/min |
15 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
₹ 560000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 3 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 9 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 4 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant |
| Material | MS |
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
3 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
₹ 950000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 9 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Material | MS |
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
5 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
₹ 1140001 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 7.5 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 9 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Material | MS |
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
7.5 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Double Girder Crane |
| Girder Type | Double |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Construction |
| Brand Name | Mox |
| Travel Speed | 15 m/min |
| Model Name/Number | MOX108 |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
2 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 9 m |
| Duty Class | Class II |
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Control Type | Pendant + Radio |
| Material | MS |
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
10 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Maximum Lifting Capacity | 1 Ton |
1 Ton Single Beam EOT (Electric Overhead Traveling) Crane is a type of overhead crane that features a single main girder supporting the trolley and hoist. It is widely used in various industrial and warehouse settings for lifting, moving, and positioning loads efficiently and safely.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India