Pioneers in the industry, we offer 1 ton rope drum hoist, 2 ton rope drum hoist and 5 ton rope drum hoist from India.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ton |
| Hoist Mounting | Base Mounted |
| Phase | 3 Phase |
| Hoist Type | Electric |
| Lift Height | 12 m |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Control Type | Pendant Control |
| Power Supply | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
1 Ton Rope Drum Hoist is a type of lifting device that uses a drum to wind and unwind wire ropes or chains for lifting and lowering loads. It is commonly used in industrial, construction, and warehouse settings for efficient material handling.
Note:
₹ 99000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 Ton |
| Lift Height | 12 m |
| Hoist Mounting | Trolley Mounted |
| Hoist Type | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Control Type | Pendant Control |
| Power Supply | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
2 Ton Rope Drum Hoist is a type of lifting device that uses a drum to wind and unwind wire ropes or chains for lifting and lowering loads. It is commonly used in industrial, construction, and warehouse settings for efficient material handling.
Note:
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Brake Type | Hydraulic |
| Mounting Type | Trolley |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Mox |
5 Ton Rope Drum Hoist is a type of lifting device that uses a drum to wind and unwind wire ropes or chains for lifting and lowering loads. It is commonly used in industrial, construction, and warehouse settings for efficient material handling.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India