Manufacturer of a wide range of products which include 2 ton material handling portable single girder gantry crane, 3 ton logistics single girder gantry crane, 3 ton portable single girder gantry crane, 3 ton warehouse portable single girder gantry crane and 1 ton portable single girder gantry crane.
₹ 350000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2 Ton |
| Span | 15 m |
| Lift Height | 4 m |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Control | Pendant + remote |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
2 Ton Portable Single Girder Gantry Crane is a versatile lifting solution designed for temporary or mobile applications where flexibility and ease of movement are essential. It features a single main girder supported by legs with wheels or casters, allowing it to be easily transported and positioned as needed.
Note:
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 7.5 Ton |
| Span | 15 m |
| Lift Height | 4 m |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Control | Pendant + remote |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
7.5 Ton Portable Single Girder Gantry Crane is a versatile lifting solution designed for temporary or mobile applications where flexibility and ease of movement are essential. It features a single main girder supported by legs with wheels or casters, allowing it to be easily transported and positioned as needed.
Note:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 Ton |
| Span | 20 m |
| Lift Height | 6 m |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Control | Pendant, Pendant + remote |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
3 Ton Portable Single Girder Gantry Crane is a versatile lifting solution designed for temporary or mobile applications where flexibility and ease of movement are essential. It features a single main girder supported by legs with wheels or casters, allowing it to be easily transported and positioned as needed.
Note:
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Span | 18 m |
| Lift Height | 4 m |
| Crane Class | Class II |
| Duty | Heavy duty |
| Power Source | Electric |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Control | Pendant + remote |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
5 Ton Portable Single Girder Gantry Crane is a versatile lifting solution designed for temporary or mobile applications where flexibility and ease of movement are essential. It features a single main girder supported by legs with wheels or casters, allowing it to be easily transported and positioned as needed.
Note:
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ton |
| Span | 5 m |
| Lift Height | 6 m |
| Crane Class | Class II |
| Power Source | Electric |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Brand | Mox |
1 Ton Portable Single Girder Gantry Crane is a versatile lifting solution designed for temporary or mobile applications where flexibility and ease of movement are essential. It features a single main girder supported by legs with wheels or casters, allowing it to be easily transported and positioned as needed.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India