Our product range includes a wide range of 1 ton pillar mounted jib crane, 10 ton pillar mounted jib crane, 2 ton pillar mounted jib crane and 3 ton pillar mounted jib crane.
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Jib Arm Length | 7 m |
| Slew Angle | 270 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class III |
| Pillar Height | 7 m |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant+RRC |
| Material | MS |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1850000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 10 Ton |
| Slew Angle | 270 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class III |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant+RRC |
| Material | MS |
| Brand | Mox |
| Jib Arm Length | 6 m |
| Pillar Height | 5 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Slew Angle | 270 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class III |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant+RRC |
| Material | MS |
| Brand | Mox |
| Jib Arm Length | 8 m |
| Pillar Height | 5 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Slew Angle | 270 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class III |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant+RRC |
| Material | MS |
| Brand | Mox |
| Jib Arm Length | 7 m |
| Pillar Height | 5 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
3 Ton Pillar Mounted Jib Crane is a versatile lifting and material handling equipment used in industrial, warehouse, and manufacturing environments. It consists of a horizontal jib or boom mounted on a vertical pillar or column, allowing it to rotate and lift loads within a defined radius.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India