Our product range includes a wide range of 1 ton logistics electric chain hoist, 2 ton logistics electric chain hoist, 5 ton logistics electric chain hoist, 7.5 ton logistics electric chain hoist, 10 ton logistics electric chain hoist and 12 ton logistics electric chain hoist.
₹ 68500 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 3 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Lifting Speed | 3m/min |
| Voltage | 415 V |
| Duty Group | M4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
1 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Lifting Speed | 3m/min |
| Voltage | 415 V |
| Duty Group | M4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
2 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
₹ 148500 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 3 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Duty Group | M4 |
| Voltage | 415 V |
| Lifting Speed | 5m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
5 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 7.5 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 9 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Lifting Speed | 5m/min |
| Voltage | 415 V |
| Duty Group | M4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
7.5 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 10 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Duty Group | M4 |
| Voltage | 415 V |
| Lifting Speed | 4m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
10 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
₹ 385000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 12 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 9 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Lifting Speed | 3m/min |
| Voltage | 415 V |
| Duty Group | M4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
12 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Hoist Type | Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Lifting Speed | 4m/min |
| Voltage | 415 V |
| Duty Group | M4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
3 Ton Logistics Electric Chain Hoist is a versatile lifting device used in logistics, warehouses, and material handling environments to lift, lower, and move heavy loads efficiently. It is powered by an electric motor and uses a chain as the lifting medium.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India