Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 2 ton flame proof electric wire rope hoist, 3 ton flame proof electric wire rope hoist, 10 ton flame proof electric wire rope hoist, 7.5 ton flame proof electric wire rope hoist, 1 ton flame proof electric wire rope hoist and 5 ton flame proof electric wire rope hoist.
₹ 365000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
2 Ton Flame Proof Electric Wire Rope Hoist is a specialized lifting device designed for hazardous environments where flammable gases, vapors, or dust may be present. It is engineered with explosion-proof features to ensure safe operation in industries such as oil and gas, chemical plants, and mining.
Note:
₹ 510000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 3 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Unit
3 Ton Flame Proof Electric Wire Rope Hoist is a specialized lifting device designed for hazardous environments where flammable gases, vapors, or dust may be present. It is engineered with explosion-proof features to ensure safe operation in industries such as oil and gas, chemical plants, and mining.
Note:
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Lift Height | 6 m |
| Mounting Type | Trolley |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Trolley Option | With Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Color | Yellow |
| Material | MS |
| Brand | Mox |
| Model Name/Number | MOX239 |
₹ 840000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7.5 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
7.5 Ton Flame Proof Electric Wire Rope Hoist is a specialized lifting device designed for hazardous environments where flammable gases, vapors, or dust may be present. It is engineered with explosion-proof features to ensure safe operation in industries such as oil and gas, chemical plants, and mining.
Note:
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Control Voltage | 415 V |
| Product Type | Industrail |
| Model Name/Number | MOX059 |
| Fall | 2 Fall |
| Brand | Mox |
| Usage/Application | Workshop |
| Chain Length | 6 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 220 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Model No | MOX059 |
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 9 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
5 Ton Flame Proof Electric Wire Rope Hoist is a specialized lifting device designed for hazardous environments where flammable gases, vapors, or dust may be present. It is engineered with explosion-proof features to ensure safe operation in industries such as oil and gas, chemical plants, and mining.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India