Our product range includes a wide range of 10 ton factory electric chain hoist, 12 ton factory electric chain hoist, 3 ton factory electric chain hoist, 2 ton factory electric chain hoist, 1 ton factory electric chain hoist and 18 ton factory electric chain hoist.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 10 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note:
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 12 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Usage | Factory |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note:
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Usage | Factory |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note:
₹ 63000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note:
₹ 58500 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note:
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 18 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
| Usage | Factory |
Minimum order quantity: 1 Piece
Note:
₹ 63000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 15 Ton |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Speed Type | Single Speed |
Note:
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Mox |
| Chain Length | 10 m |
| Product Capacity | 7.5 Ton |
| Control Voltage | 415 V |
| Product Type | industrail |
| Trolley Option | With Trolley |
| Model Number | MOX019 |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Wokshop |
| Frequency | 50 Hz |
| Product Speed | 1440 rpm |
| Color | Blue |
| Material | Mild Steel |
| Height Of Lift | 3 m |
Note:
₹ 120000 / Unit Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Usage | Factory |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Unit
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India