Providing you the best range of 7.5 ton electric winch, 10 ton electric winch, 2 ton electric winch, 1 ton electric winch, 5 ton electric winch and 3 ton electric winch with effective & timely delivery.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Load capacity | 7.5 ton |
| Power source | Electric |
| Rope construction | 6x19 |
| Rope length | 30 m |
| Rope diameter | 8 mm |
| Rope grade | 1570 N/mm2 |
| Rope finish | Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Piece
7.5 Ton Electric Winch is a powered mechanical device used to pull, lift, or position heavy loads using a motor-driven drum and steel cable or synthetic rope.
Note:
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Rope Length | 30 m |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Speed | 7 m/min |
| Mounting | Trolley Mounted |
| Control Type | Pendant Control |
| Rope Material | Steel Wire Rope |
| Usage | Material Handling |
Minimum order quantity: 1 Piece
10 Ton Electric Winch is a powered mechanical device used to pull, lift, or position heavy loads using a motor-driven drum and steel cable or synthetic rope.
Note:
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Jib Arm Length | 4 m |
| Slew Angle | 270 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class II |
| Pillar Height | 4 m |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant |
| Material | MS |
2 Ton Electric Winch is a powered mechanical device used to pull, lift, or position heavy loads using a motor-driven drum and steel cable or synthetic rope.
Note:₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Power | 1 kW |
| Phase | Three Phase |
| Rope Length | 30 m |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Speed | 7 m/min |
| Mounting | Trolley Mounted |
| Control Type | Pendant Control |
Minimum order quantity: 1 Piece
2 Ton Electric Winch is a powered mechanical device used to pull, lift, or position heavy loads using a motor-driven drum and steel cable or synthetic rope.
Note:₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton |
| Power | 1 kW |
| Phase | Three Phase |
| Rope Length | 30 m |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Speed | 7 m/min |
| Mounting | Trolley Mounted |
| Control Type | Pendant Control |
| Usage | Material Handling |
Minimum order quantity: 1 Piece
5 Ton Electric Winch is a powered mechanical device used to pull, lift, or position heavy loads using a motor-driven drum and steel cable or synthetic rope.
Note:
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Speed | 5 m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
3 Ton Electric Winch is a powered mechanical device used to pull, lift, or position heavy loads using a motor-driven drum and steel cable or synthetic rope.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India