Pioneers in the industry, we offer 25 ton double girder goliath crane, 3 ton double girder goliath crane, 10 ton double girder goliath crane, 7.5 ton double girder goliath crane, 20 ton double girder goliath crane and 15 ton double girder goliath crane from India.
₹ 3650000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 25 ton |
| Span | 12 m |
| Lift Height | 8 m |
| Crane Class | Class II (M2) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Box Girder |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Travel Speed | 10 m/min |
25 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
₹ 1600000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 8 m |
| Crane Class | Class III (M3) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Double Girder |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Travel Speed | 10 m/min |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
3 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 10 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 8 m |
| Crane Class | Class III (M3) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Double Girder |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Travel Speed | 15 m/min |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
10 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 7.5 Ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 8 m |
| Crane Class | Class III (M3) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Double Girder |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Travel Speed | 10 m/min |
| Control Type | Pendant Control |
| Brand | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
7.5 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
₹ 2450000 / Piece Get Latest Price
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
20 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
₹ 2150000 / Piece Get Latest Price
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
15 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally
Note:
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Single Girder |
| Hoist Speed | 5 m/min |
| Brand Name | Mox |
Minimum order quantity: 1 Piece
12.5 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
₹ 480000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Speed | 5 m/min |
Minimum order quantity: 1 Piece
1 Ton Double Girder Goliath Crane is a heavy-duty overhead crane widely used in industrial and construction settings for lifting and transporting large, heavy loads across wide spans. It consists of two parallel girder beams supported by legs or a supporting structure, with a trolley traveling along the girders to move loads horizontally.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India