Pioneers in the industry, we offer 3m electric chain hoist, 6m electric chain hoist, 9m electric chain hoist, 12m electric chain hoist and 15m electric chain hoist from India.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 3 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
3m Electric Chain Hoist is a versatile lifting device that uses an electric motor to lift, lower, and position heavy loads efficiently and safely. It is widely used across various industries including manufacturing, construction, warehousing, and maintenance.
Note:
₹ 200001 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 6 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
6m Electric Chain Hoist is a versatile lifting device that uses an electric motor to lift, lower, and position heavy loads efficiently and safely. It is widely used across various industries including manufacturing, construction, warehousing, and maintenance.
Note:
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 9 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
9m Electric Chain Hoist is a versatile lifting device that uses an electric motor to lift, lower, and position heavy loads efficiently and safely. It is widely used across various industries including manufacturing, construction, warehousing, and maintenance.
Note:
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 12 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
12m Electric Chain Hoist is a versatile lifting device that uses an electric motor to lift, lower, and position heavy loads efficiently and safely. It is widely used across various industries including manufacturing, construction, warehousing, and maintenance.
Note:
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Hoist Type | Electric Chain Hoist |
| Lifting Height | 15 m |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Mox |
| Control Type | Pendant Control |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
15m Electric Chain Hoist is a versatile lifting device that uses an electric motor to lift, lower, and position heavy loads efficiently and safely. It is widely used across various industries including manufacturing, construction, warehousing, and maintenance.
Note:
Bhavesh Patel (CEO)
Mox Fabricators & Engineers
Block-j-704, 0, Shreedhar Sparsh, Sp Ring Road, Vastral, Ahmedabad - 382418, Gujarat, India